Про права дитини та людей

Майбутнє кожної нації-це діти. Якими вони виростуть – таким і буде майбутнє. Виростити і захистити дитину, зберегти її здоров’я, виховати у злагоді та мирі – це для дорослих та держави основна мета.

З давніх-давен люди мріяли про вільне, щасливе життя без насилля, жорстокості та приниження. Для досягнення цього вони повинні мати певні права – права людини. У давньому світі права людини були дуже обмеженими. Людина не мала права розпоряджатися власним життям. Права людини різнилися залежно від того, яку релігію вони сповідували, якої національності були. Людей чорного кольору примушували жити на спеціальних територіях.

Були часи, коли дітей взагалі не сприймали як людей особливого віку — до них ставилися так, як до дорослих. Минуло не одне тисячоліття, поки людство зрозуміло, що діти потребують відмінного ставлення.

Лише згодом, через дуже великий проміжок часу діти отримали належну увагу, бо раніше вони не мали ні дитячого одягу, ні дитячих іграшок чи книжок. Дітям в той час було нелегко - не було законів, які оберігали б їхнє життя.

Кожна людина має почуття, здібності та характер. Як же зробити, щоб такі різні та несхожі люди все ж таки жили з повагою одне до одного ?

Довгі роки найрозумніші і найдобріші люди боролися за права дітей самотужки, і нарешті, у 1924 році, вони зібралися у місті Женеві, де прийняли перший документ про потреби дітей - Декларацію прав дитини.

Упродовж багатьох років було прийнято цілий ряд документів, спрямованих на захист дітей та дитинства.

- Декларація прав дитини

- Конвенція ООН про права дитини.

Закон України про освіту

Закон України «про охорону дитинства».

Конституція України

Визначення поняття дитина

Дитиною є особа віком до 18 років.

Заборона дискримінації

Жодна дитина не повинна піддаватись дискри­мінації через колір її шкіри, стать, мову, релігію, думку, країну походження, бідність чи багатство, фізичні вади або належність до етнічної меншини.

Благополуччя дитини має першочергове зна­чен­ня

 

В усіх законах і судових рішеннях благо­получ­чя дитини має бути понад усе.

 

Виживання та розвиток дитини

Кожна дитина має право на життя та виживання. Держава повинна забезпечити, щоб діти та молоді люди могли добре розвиватися.

 

Ім’я та громадянство

Кожна дитина, з моменту її народження, має право на ім’я, набуття громадянства та на догляд з боку своїх батьків.

 

Розлучення батьків

Кожна дитина має право жити зі своїми батьками, крім випадків, коли вона потребує захисту від своїх батьків. Якщо дитина повинна бути розлучена з одним або обома зі своїх батьків, вона має право викласти свою точку зору з цього питання. Якщо дитина розлучається з одним або обома з її батьків, вона має право знати їхнє місцезнаходження.

 

Захист від викрадення та насильницького вивезення

Кожна держава повинна боротися проти ви­кра­день та насильницького вивезення в іншу країну та неповернення дітей батьком або іншою особою.

 

Захист приватного життя

Кожна дитина має право на недоторканність її приватного життя, сім’ї, помешкання або письмової кореспонденції. Крім того, кожна дитина має право на недоторканність її честі та гідності.

 

Доступ до необхідної інформації

Кожна держава повинна забезпечити доступ дітей до інформації за допомогою різнома­ніт­них форм ЗМІ, а також набуття ними знань, які є важливими для їхнього благополуччя. Держа­ва також зобов’язана захищати дітей від шкід­ливої інформації.

 

Захист від насильства

Держава несе відповідальність за захист дитини від насильства з боку батьків або інших людей. Кожна дитина має право дізнатись, як уник­ну­ти будь-якої форми насильства або впоратися з нею.

 

Усиновлення

Дитина може бути усиновлена, якщо усинов­лення дозволяється, визнається та схвалюється країною, та якщо воно сприяє благополуччю дитини.

 

Діти-біженці

Кожна дитина, яка вимушена залишити свою країну, є біженцем та шукає притулку, має право на особливий захист з боку держави.

 

Неповноцінні діти

Кожна неповноцінна дитина має право на особливий догляд і освіту. Вона потребує допомоги, щоб бути незалежною та брати активну участь у житті своєї спільноти.

 

Здоров’я та медичне обслуговування

Кожна дитина має право на найкраще медичне обслуговування. Держава зобов’язана забезпечувати медичну допомогу молоді, боро­тися з недоїданням і хворобами, гаранту­вати медичний догляд, забезпечувати доступність освіти

Соціальне забезпечення

Кожна дитина має право на соціальне забез­пе­чення, наприклад, соціальне страхування. Держа­ва гарантує виплати на дитину з урахуванням фінансового становища сім’ї або піклувальників.

 

Освіта

Кожна дитина має право на освіту та право відвідувати школу. Держава зобов’язана зро­би­ти початкову освіту безкоштовною та обов’яз­ковою, й аналогічним чином, зробити середню освіту доступною для усіх дітей і молоді. Держава зобов’язана забезпечити відповідне ставлення до дітей і молодих людей у школі та захищати їхні права людини від посягань.

 

Відпочинок, ігри та дозвілля

Кожна дитина має право на відпочинок та вільний час, у який вона може грати та вільно брати участь у культурному та художньому житті.

 




Немає коментарів:

Дописати коментар