Тема : Допоможи
собі сам
Мета:
відпрацювання навичок безоцінкових висловлювань шляхом залучення
повідомлень до контексту власних почуттів , розвиток мотивів саморозвитку , соціального престижу
та поняття успіху.
Обладнання: картки, олівці,
папір, долонька.
Хід заняття
1. Вправа «Усмішка по колу»
Мета: Створити умови для ефективної роботи, навчити представляти
себе, прислухатися до себе, бути чуйним до себе й інших
Учасники заняття
стають в коло. Беруться за руки. Кожен з них посміхається друзям, повертає
голову вліво по колу і висловлює свої почуття, враження про товариша.
2. Вправа «Хто Я ?»
Мета: Усвідомлення
важливості прийняття свого «Я» з усіма перевагами та недоліками .
Інструкція:
за допомогою інтерактивного методу «мозкової атаки» (записувати кожну ідею чи
пропозицію, яка спала на думку , не розмірковуючи); 10 разів відповісти на
запитання «Хто Я?» , використовуючи
характеристики, риси, інтереси й почуття для опису себе, починаючи кожне
речення із займенника («Я…»). Потім
зробити розподіл відповідей на «+» і «-« Замінити негативні прикметники на більш
позитивні, але таким чином, щоб речення не втратило правдивості.
Наприклад : «Я наївний « - «Я
відвертий у спілкуванні із людьми».
3.Вправа «Активізуй уяву»
Мета: Виконання цієї вправи потребує вашої уяви: чим яскравіше ви
здатні уявити успіх, славу, щастя в майбутньому, чим міцніший зв’язок
встановите з певними формами діяльності – тим сильніший ефект вправи. Основна
ідея – сформувати нове ставлення до вашої діяльності, зробити її цікавішою і
привабливішою для вас. Одноразового виконання вправи, звичайно ж, недостатньо.
Чим більше разів ви виконаєте запропоновані вам завдання, тим сильніше вони
вплинуть на вашу мотиваційну сферу.
Завдання
1. Уявіть якомога яскравіше, що ви
досягли своєї мети, що ваша мрія здійснилася, що успіх, слава, багатство і
щасливе життя нарешті стали реальністю.
Створіть картинку приємного, щасливого майбутнього.
2. Уявіть, як ви наполегливо (але із задоволенням ) багато працюєте задля
вашої мети. Слід якомога яскравіше «прокрутити»
в уяві картинки, де ви з насолодою займаєтеся певною діяльністю
(наприклад, це може бути навчання чи професійна діяльність). Часом ця
діяльність є досить складною, ви відчуваєте труднощі, але вам цікаво і ви прагнете подолати перешкоди і будь-що
досягти своєї мети.
3 . Спробуйте ці дві картинки пов’язати одну з одною. Наприклад, як
результат тривалої роботи і значних зусиль – успіх, щастя, багатство і слава.
Намагайтесь поєднати ці картинки у певній послідовності .
Вправа 4. «Скринька з мотиваціями»
Мета: допомогти
усвідомити особисті внутрішні бажання та розпочати пошуки мотивації для їх
реалізації.
Уявіть,
що до вас у школу завітав чарівник зі скринею, повною дорогоцінних талісманів,
яких ніде більше немає. Для цього ведучий має завчасно наклеїти на картонні
кружечки роздрукувані зображення і розказати про їх магічну силу.
• «платиновий
годинник»: дарує власнику можливість завжди працювати у зручний час;
• «золота
монета із зображенням сонця»: дає можливість завжди за свою роботу отримуватиме
найбільшу винагороду;
• «смарагдові
сходи»: постійно мотивує свого власника до кар'єрного зростання;
• «долонька з
гірського кришталю»: цей талісман дарує можливість завжди працювати у
надійному та дружному колективі;
• «гіацинтова
книга»: дарує власнику бажання постійно розвиватися та отримувати корисний
досвід;
• «сапфірова
статуетка у вигляді зайця»: власник цього талісману зможе завжди
підтримувати чудову дисципліну в будь-якому колективі;
• «рубіновий
факел»: талісман перетворює рутину на можливість для творчості та
самореалізації;
• «фігурка
м'яча із вогняного опалу»: працівник полюбить заняття спортом і завжди
матиме чудову фізичну форму;
• «родолітовий глобус»: власник
цього талісману стане поліглотом;
• «танзанітовий
капелюх»: талісман дарує неймовірні здібності до ораторського мистецтва.
2. Кожен може
обрати для себе лише один талісман, який вважає найнеобхіднішим (якщо хтось
забув магічну силу талісмана, ведучий може підказати). Оскільки різновидів
талісманів усього 10, учасники можуть обирати по кілька разів один і той же
амулет (АЛЕ: щоб усі не обрали один символ, потрібно зробити на 2
кружечки-талісмани більше, ніж кількість учасників). Не варто поспішати: можна
подумати хвилину-дві, а вже потім озвучити свій вибір.
3. Коли всі
учасники розберуть дарунки чарівника, можуть обговорити результати із групою:
•
• Чи можна сказати, що це ваша основна мотивація?
•
• Якби ви мали можливість обрати ще один талісман, що б це
було?
• Чи могли б ви втілити в реальність «магічні властивості»
обраного талісмана? Як саме?
Ефект: Ця вправа націлена на те, щоб
учасники не лише помріяли, а й у доброму настрої, натхненні та мотивовані, вже
шукали шляхи втілення своїх планів у життя. Адже ніколи не пізно вийти із зони
комфорту і діяти, щоб реалізувати свої бажання. Навіть якщо вони здаються
недосяжними!
Вправа 5. «Долонька внутрішньої мотивації»
Мета: спонукання до самопізнання
Діти, я пропоную вам пограти
гру, яка має назву «Долонька внутрішньої мотивації». Для цього потрібно
показати праву руку, оглянути всі 5 пальців і придумати 5 епітетів, особистих
характеристик, які Вам допомагають у досягненні Вашої мети чи цілі. Тепер перед
Вами є шаблон долоньки з пальчиками. Напишіть на кожному пальчику - що допомагає Вам у досягнені Вашої мети. Учні
по черзі виконують вправу, озвучують свої думки.
Питання для обговорення:
1. Чи вдалося вам підібрати
характеристику на кожен пальчик?
2. Чи залишились в когось не заповнені
пальчики?
3. Чи важко було підбирати
слова?
Вправа 6. «Принцеса. Дракон. Самурай»
Мета: підбадьорити і розвеселити
групу.
Інструкція: Учасники об’єднуються у 2 команди, розраховуючись на
перший та другий.
Ця гра схожа на дитячу іграшку "камінь-ножиці-папір».
Тільки ця гра командна. Це означає, що у учасників команд буде час, щоб домовитися
яку фігуру вони будуть показувати. Після того як ви домовитеся, команди
шикуються в дві шеренги одна проти одної і по моїй команді, ви одночасно,
показуєте вибрані фігури фігур у нас буде три : принцеса, самурай і дракон
принцеса перемагає самурая, самурай дракона, дракон принцесу Як показувати
фігури ..?
Самурай. Звичайний образ самурая це меч, він
агресивний і кричить "банзай". Давайте спробуємо показати самурая: у
кожного в руці меч, крок вперед, б'ємо мечем і кричимо "банзай"! На
рахунок три-чотири!
Дракон. Він більший і страшний, а ще у нього з
рота полум'я б'є. Давайте спробуємо по моїй команді Показати дракона: Крок
вперед, руки-кігті і ричимо - р-р-рррр.
Принцеса. Дівчинка-дівчинка, в руках поділ, ногами як у
вар'єте і співає" ля-ля-ля ".
Розібралися з фігурами, тепер у кожної команди є 30 секунд,
щоб обговорити свій перший хід, тобто Те, яку фігуру ви будете показувати.
Постарайтеся обговорювати так, щоб вас не почула інша команда. Гра буде гратися
до трьох перемог.
Рефлексія. Вправа 7. «Цікаве-корисне»
Мета: усвідомлення учасниками того, якою мірою реалізовані їхні очікування;
створення позитивної атмосфери.
Велике спасибі
всім! Ви дуже активно і старанно сьогодні працювали. Я запрошую вас зібратися в
коло для обговорення нашого заняття. Давайте по черзі скажімо, що на цьому
занятті для вас виявилося цікавим і корисним. А може бути, кому-небудь щось
здалося непотрібним? Кожен може сказати кілька слів. По колу, кожному учаснику
передаємо сонечко.
Джерело: "На урок"
Немає коментарів:
Дописати коментар